همان‌طور که آدرس هر خانه برای هر کسی بیانگر محل زندگی و شناسایی مکان آن فرد به‌شمار می‌آید ، دامنه‌ی یک سایت نیز هم بیانگر آدرس آن محسوب می‌شود ، درواقع دامنه برای هر سایتی متفاوت می‌باشد دامنه و آدرس هر وب‌سایت مخصوص به آن سایت می‌باشد شما برای داشتن یک دامنه‌ی خوب برای برند‌ کسب‌وکارتان باید اسم مناسب را با دامنه‌ی مناسب نیز خریداری نمایید تا بتوانید سایت موفقی را بسازید . اسپانتاوب در همین راستا مقاله ای آماده کرده تا با خواندن آن شما بتوانید در مسیر بهبود و پیشرفت کسب و کارتان قدمی برداشته باشید .

دامنه

لیست موضوعات

دامنه

باید گفت که اولین دامنه در سال ۱۹۸۵ ثبت شده بود که به نام symbolics.come بوده است . اسم دامنه‌ی سایت شما ، آدرس سایت‌تان محسوب می‌شود ، درواقع دامنه‌ها برای حل مشکلی چون ثبت آی‌پی‌هایی با اعداد طولانی به‌وجود آمده‌اند که کار را برای افراد و مدیریت آن آسان‌تر می‌کنند .

باید در انتخاب دامنه یا آدرس سایت خود دقت نمایید چراکه دامنه انتخابی روی میزان کلیک کاربران روی سایت‌تان تاثیرگذار است هرچقدر یک آدرس راحت‌تر و تاثیرگذارتر انتخاب گردد به‌مراتب کاربران بیشتری را به سایت خود جذب می‌نماید ، انتخاب اسم دامنه‌ی مناسب موجب افزایش ترافیک در سایت‌ شما می‌شود .

 

شناسایی دامنه

دامنه همان آدرسی که در بخش ذره‌بین وارد شده است را دامنه یا آدرس سایت می‌گویند درواقع شما ازطریق یک آدرس که وارد قسمت ذره‌بین‌ مرورگر می‌نمایید می‌توانید وارد سایت موردنظر نظر خود شوید یا اگر موضوع خاصی را در گوگل سرچ کنید و روی سایتی کلیک نمایید وقتی وارد سایت می‌شوید در قسمت بالای مرورگر خود در بخش ذره‌بین یک آدرس طولانی را مشاهده خواهید کرد که این بیانگر دامنه‌ی سایتی می‌باشد که شما در درون آن قرار دارید ، دامنه‌ی هر سایت کارت شناسایی آن سایت محسوب می‌شود .

آیا زیر دامنه همان دامنه می‌باشد؟

زیر دامنه با دامنه فرق دارد شما می‌توانید زیر دامنه‌هایی را روی هر Domain خود انتخاب کنید ، زیر دامنه‌ها می‌تواند به‌صورت نامحدود نیز به‌کار ببرید . البته لازم است که برای این منظور از شرکتی که سرویس میزبانی شما را ارائه می‌کند مشورت‌های لازم را دریافت کنید .

دامنه

برخلاف تصور عموم ایمیل مارکتینگ و تبلیغات ایمیلی باهم متفاوت هستند .
برای تبلیغات ایمیلی یک پیام تبلیغاتی یکسان آماده میشود و به طور مکرر برای آدرس های ایمیل مختلفی فرستاده میشود . در بازاریابی ایمیلی که گستره فعالیت وسیع تری دارد ، شما ارتباط دو طرفه با مشتری خود دارید و میتوانید این ارتباط را به صورت طولانی مدت هم ادامه دهید . در مقابل در تبلیغات ایمیلی ارتباط و پیام های شما با مشتری محدود به پیام های تبلیغاتی است اما در email marketing  اینطور نیست و ارتباط شما با مشتری به صورت دو طرفه و فراتر از پیام های تبلیغاتی است و برای فروش یا خدماتتان با مشتری ارتباط برقرار میکنید .

کارکرد دامنه

شما هنگامی که دامنه‌ی خود را روی مرورگر وب وارد می‌کنید ، درواقع یک درخواست به شبکه‌ی سرورها می‌دهید شبکه‌ی سرورها هم DNS یعنی Domain Name System می‌باشد DNS کمک می‌کند سرورهایی را جستجو می‌نمایید که با آدرس دامنه هم‌خوانی داشته باشد ، بعد از این روند ، درخواستی فرستاده می‌شود به سرورهایی که با هاستینگ در ارتباطند یا مدیریت می‌گردند ، هاستینگ درخواست‌تان را به وب سروری مشخص ، ارسال می‌کند که روی این وب سرورها نرم‌افزارهای مخصوصی نصب می‌گردد ، با استفاده از این نرم‌افزارها در آخر ، اطلاعات مجدد به مرورگر برمی‌گردند .

در دامنه آی‌پی چه کارآیی دارد؟

درواقع کدپستی منحصربه‌فرد سایت شما را به آن آی‌پی می‌گویند ، آی‌پی‌ها شبیه به اعداد طولانی می‌باشند که پشت سر هم قرار دارند DNS این آی‌پی‌ها را تبدیل به اسم می‌کند .

مهم ترین ویژگی ها برای انتخاب دامنه

اجزای تشکیل دهنده‌ی دامنه

دامنه از دو جز تشکیل می‌گردد یکی از اجزای دامنه که اجزای اصلی آن محسوب می‌شود به آن نام دامنه می‌گویند ، درواقع نام دامنه موجب می‌شود که سایت شما از دیگر سایت‌ها تفکیک گردد و سایت کسب‌وکارتان تبدیل به برند گردد ، یکی از تاثیرگذارترین بخش یک سایت اسم دامنه می‌باشد که باید با دقت انتخاب شود .

جز دیگر دامنه ، پسوند دامنه می‌باشد ، تمام پسوند‌هایی که می‌شناسید از شرکت ICANN مجوز دریافت کرده‌اند برفرض مثال پسوند‌هایی چون ir یا com، net یا org از پسوندهای عمومی محسوب می‌شوند . پسوندهای دیگری وجود دارند که به آن‌ها پسوندهای اختصاصی می‌گویند این پسوندها براساس چهارچوب و قوانین خاصی می‌باشند ازجمله این پسوندها به پسوندهایی چون Biz یا می‌توان به pro نیز اشاره کرد .

 

دامنه

انواع دامنه‌ی ملی

  • شرکت‌هایی که مدارک احراز هویت دارند به‌طوری که شرکت آن‌ها ثبت رسمی شده باشد از دامنه‌ی co.ir استفاده می‌کنند درواقع این نوع از شرکت‌ها یا سهامی خاص بوده یا تضامنی یا مسئولیت محدود یا شرکت‌هایی با سهامی عام می‌باشند .
  • موسسه‌های آموزش عالی همچون دانشگاه‌ها از پسوند ac.ir استفاده می‌کنند ، به‌گونه‌ای که مجوز رسمی و مدارک احراز هویت دارند .
  • شرکت‌ها و موسسه‌هایی که مدارک احراز هویت دارند می‌توانند از دامنه‌ی org.ir استفاده کنند .
  • اگر مراکزی که مشمول مدارس و آموزشگاه‌ها می‌شوند به‌طوری که مجوز رسمی از مرکز آموزش و پرورش گرفته‌اند می‌توانند از دامنه‌ی sch.ir استفاده کنند .
  • در مراکز و سازمان‌های دولتی که مدارک احراز هویت آنها به نام عضو هیئت رئیسه یا نماینده‌ی شرکت می‌باشند می‌توانند از دامنه‌ی gov.ir نیز استفاده کنند .
  • شرکت‌هایی که اینترنت رسمی نیز ارائه می‌کنند از دامنه‌ی net.ir استفاده می‌نمایند .
  • یک دامنه ملی وجود دارد که ویژه‌ی دارندگان ملیت ایرانی می‌باشد که از شرایط ثبت آن داشتن کد پستی ده رقمی و کارت ملی بوده این دامنه id.ir می‌باشد .

 

دامنه

طریقه‌ی ثبت دامنه

برای اینکه بتوانید دامنه‌ی موردنظر خود را ثبت کنید در ابتدا باید برای دامنه‌ی خود یک اسم انتخاب کنید درنهایت آن اسم را باید بررسی کنید تا کسی آن را ثبت نکرده باشد ، طریقه‌ی بررسی در قسمت خرید دامنه می‌باشد در آن بخش ، پنجره‌ای قرار دارد که می‌توانید اسم انتخابی خود را وارد کنید و کاملا اطلاع یابید که آیا این دامنه خریداری شده است یا نه ؟

 

باید به این نکته دقت کنید اسم دامنه تاثیر بسیار زیادی روی کسب‌وکارتان خواهد داشت ، چراکه یک اسم مناسب و جذاب روی ذهن کاربران و مخاطبان زیادی تاثیر می‌گذارد و به سمت سایت شما جذب می‌شوند ، اما باید دقت کنید انتخاب هر نوع اسمی مناسب نخواهد بود درواقع اسمی که برای سایت خود انتخاب می‌کنید نباید مشابه برند دیگر باشد ، این تشابه اسمی موجب می‌شود که در زمان سئو و

 

بهینه‌سازی سایت‌تان با مشکل روبه‌رو شوید دراصل احتمال اینکه دچار مشکل شوید وجود دارد ، درواقع هم‌خوانی اسم سایت شما با برند دیگر مشکل‌ساز خواهد بود ، از دیگر نکات اساسی برای انتخاب اسم سایت کوتاه بودن اسم انتخابی می‌باشد هرچقدر اسم برند سایت شما کوتاه‌تر باشد تاثیرگذارتر و جاذب خواهد بود ، بهتر است اسمی که برای دامنه خود انتخاب می‌کنید باتوجه به برند کاری‌تان باشد و به‌علاوه از خط فاصله و اعداد برای نوشتن آن استفاده نکنید ، در کلیت امر انتخاب اسم مناسب برای دامنه‌ی خود از اساسی‌ترین و مهم‌ترین موضوعات در ساهت یک سایت محسوب می‌شود .

پارک دامین

پارک دامین‌ها اسم یک دامنه می‌باشد که برای مالک شدن آن پول پرداخت کرده‌اید ، برای اینکه یک وب‌سایت را با چند دامنه نمایش دهید می‌توانید ازطریق پارک دامین اقدام کنید .

در آخر باید بدانید که یکی از مراحل بسیار مهم راه اندازی کسب و کار اینترنتی انتخاب دامنه و هاست  مناسب برای سایت شما است ، شرکت اسپانتاوب دارای متخصص هایی در این زمینه و در حوزه ی سئو و دیجیتال مارکتینگ است و شما میتوانید با تنها پرکردن فرم زیر از مشاوره های متخصصین ما بهره مند بشید .

درخواست مشاوره

اگر دوست دارید فروش محصول یا محصولاتی را در سایت خود بالا ببرید، یا خدمات خاص خودتان را به افراد بیشتری در جامعه معرفی کنید، بهینه سازی موتور جست و جو یا همان سئو سایت یک راه حال بی بدیل است. برای اطلاع از شکل فرآیند سئو و نتایج مثبت آن برای کسب و کار مجازی خود، با ما صحبت کنید. بدین منظور فرم درخواست مشاوره ای رو در اختیار شما قرار دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *