روزهای بازاریابی و فروش آفلاین محصولات یا فروش و بازاریابی به‌صورت حضوری دیگر به پایان رسیده است ، چراکه عرصه‌ی آنلاین گسترده‌تر از بازارهای آفلاین می‌باشد در وهله‌ی اول باید گفت که دیجیتال مارکتینگ یا همان digital marketing برای کسب‌وکارهای آنلاین چه در زمینه‌ی فروش محصولات و چه در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات اعم از روانشناسی و مشاوره و نصب و تعمیر بسیاری از قطعات را شامل می‌شود تسلط بر ابزار دیجیتال مارکتینگ موجب می گردد که شما در فضای مجازی برای کسب‌وکار آنلاین خود جا باز کنید و در عرصه‌ی آنلاین بتوانید با رقیبان خود رقابت نموده و این غول عظیم بازاریابی دیجیتالی را برای موفقیت خود شکست دهید .

دیجیتال مارکتینگ

فهرست موضوعات

اولین دیجیتال مارکتینگ در تاریخ

باید این نکته را یادآور شد که اولین دیجیتال مارکتینگ به حدود صد سال پیش برمی‌گردد آن زمانی که رادیو به بازار آمده بود بعد از یک برنامه رادیویی تبلیغات دیجیتالی برای فروش بلیط‌های یک اپرا انجام شد و به‌سرعت تمام بلیط‌ها با چنین بازاریابی دیجیتالی فروخته شد .

گولیلمو مارکونی

اولین بازاریاب دیجیتال ، گولیلمو مارکونی

تفاوت بین بازاریابی دیجیتالی با بازاریابی سنتی

 • بازاریابی سنتی همان تبلیغات ازطریق بیلبورد‌ها ، آگهی‌های تبلیغاتی در روزنامه‌ها و مجله‌ها و تبلیغات در رادیو و تلویزیون می‌باشد اما بازاریابی دیجیتالی که در شبکه‌های مجازی ازطریق ابزاری چون سئو یا پی‌پی‌سی و تبلیغات با کلیک و تبلیغات در موتورهای جستجو را شامل می‌شود .

 • بازاریابی سنتی به‌دلیل زیاد بودن هزینه‌های تبلیغاتی آن معمولا دغدغه‌ی خیلی از افراد می‌باشد چراکه آن‌ها با خود برآورد می‌کنند برای مدت زمان کوتاهی باید هزینه‌ای چندبرابر هزینه‌ی بازاریابی اینترنتی پرداخت کنند تا در سطح شهر دیده شوند یا در سراسر کشور ازطریق رادیو و تلویزیون تبلیغات گردند تا مخاطبان خود را برای فروش محصولات خود جذب نمایند اما در بازاریابی دیجیتالی هزینه‌ی تبلیغات به‌مراتب خیلی کم‌تر از بازاریابی سنتی می‌باشد .
 • در بازاریابی سنتی گستره‌ی تبلیغات معمولا محدود‌تر و مدت زمان آن نیز کوتاه‌‌تر می‌باشد اما در بازاریابی دیجیتالی هم گستره‌ی تبلیغات وسیع‌تر بوده و هم مدت طولانی‌تری می‌تواند در فضای مجازی ارائه گردد تا کاربر و مشتری موردنظر به سمت آن محصول یا خدمات جذب گردد .
 • در بازاریابی دیجیتالی ، هدف بازار و مشتری کاملا مشخص می‌باشد اما در بازاریابی سنتی با حجم زیادی از افراد رو‌به رو هستیم که باید از بین آن‌ها تلاش کنیم تا مشتری‌های خود را جذب نماییم ، این امر یعنی زمان بیشتری برای بازخورد خوب لازم می‌باشد و هزینه‌ی بالاتری را در این زمینه صرف خواهد کرد .
تفاوت بین بازاریابی دیجیتال و سنتی

انواع مختلف دیجیتال مارکتینگ

برای اینکه بتوانید در دیجیتال مارکتینگ موفق شوید باید انواع مختلف آن را به‌خوبی بشناسید در واقع بستر وسیع فضای مجازی راه‌های زیادی برای پیشرفت کسب‌وکارتان در این عرصه پیشروی شما قرار داده است شما از این روش‌های مختلف می‌توانید مشتریان یا کاربران مربوط به کسب‌وکار خود را جذب نمایید .

نمی‌توان گفت که کدام یک از آن‌ها بر دیگری ارجحیت دارد شما با شناخت انواع مختلف دیجیتال مارکتینگ و تطابق آن با کسب‌وکار خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و حتی بعضا افرادی بوده‌اند که چند نوع از انواع دیجیتال مارکتینگ را به‌صورت تلفیقی برای پیشرفت بهتر و بیشتر کسب‌وکار خود استفاده نموده‌اند .

 • بازاریابی محتوایی از انواع دیجیتال مارکتینگ می‌باشد همان‌طور که از اسم آن مشخص است ازطریق محتوای تولید شده باتوجه به محصولتان می‌توانید برای محصولات خود بستری در جهت بازاریابی محتوایی ایجاد نمایید بازاریابی محتوایی می‌تواند متنی ، ویدئویی و بروشور و حتی اینفوگرافیک‌ها باشد این ابزار موجب می‌گردد تا مخاطب محصولات یا برند کسب‌وکارتان را به‌خوبی بشناسد و با آگاهی و شناخت از نیاز‌های خود محصول برند‌تان را خریداری نماید .                                                                            
 • روش دیگر برای بازاریابی دیجیتالی ، بهینه‌سازی سئو بوده ، یادگیری و تسلط بر سئو موجب می‌شود تا باتوجه به کلمات کلیدی و سایر ابزار‌ها، رتبه‌های اولیه‌ی موتورهای جستجو را برای خود نگه دارید علت مهم بودن در صفحات اولیه‌ی موتورهای جستجو این‌ است که افراد به سایتها و کسب‌وکارهایی جذب می‌شوند که در رتبه‌ی بالاتر قرار دارند و به‌راحتی در دسترس‌شان می‌باشد .                                 

 

 • از دیگر موارد دیجیتال مارکتینگ ، ایمیل مارکتینگ بوده ، این امر موجب می‌شود که اعتماد و اطمینان را در مخاطب برای خرید کسب‌وکارتان به‌وجود آورد و در بیشتر موارد حتی موجب خرید محصول برندتان می‌گردد یکی از زیباترین‌ کارها در موفقیت ایمیل مارکتینگ ، بررسی روزهای مهم در طول سال می‌باشد تا بتوانید در روز‌های مهم و پراهمیت برای افراد پیشنهاد‌های خارق‌العاده‌ای در زمینه‌ی خرید محصولات کسب‌وکارتان ارائه نمایید این امر موجب ترغیب و تشویق بیشتر مشتریان در خرید می‌گردد .
دیجیتال مارکتینگ
 • ابزارهایی چون میل چیمپ ، میل‌چی ، نامه‌رسان چابک می‌تواند شما را در پیشبرد کسب‌وکارتان کمک کند شما می‌توانید با این ابزار در هر ماه دوازده هزار ایمیل به دو هزار نفر به‌صورت رایگان ارسال نمایید ، این ابزار‌ها شرایطی فراهم می‌کنند تا شما بتوانید مخاطبانتان را ارزیابی و تقسیم‌بندی کنید و گزارش دقیقی از میزان‌ کلیک و دیده شدن ایمیل‌تان ارائه می‌نماید که باتوجه به این موارد تحلیل و نتیجه‌گیری درستی از روند بازاریابی دیجیتالی خود خواهید داشت و به کمک آن بهترین راه و روش را برای بهینه‌سازی کسب‌وکار خود انتخاب و پیاده‌سازی نمایید .                                                                                                                                           
 • تبلیغات کلیکی ابزار دیگری به‌شمار می‌آید این روش به این طریق می‌باشد که به‌ازای هر کلیک شما هزینه پرداخت می‌کنید درنتیجه هرچقدر کلیک بیشتر باشد هزینه‌ی پرداختی شما بیشتر خواهد بود درواقع این روش یک نوع معامله برای دریافت بیشتر تعداد کلیک‌ها درجهت کسب‌وکارتان می‌باشد .     

 

 • از دیگر ابزار دیجیتال مارکتینگ ، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بوده ، درواقع از راه‌های موفقیت در شبکه‌های اجتماعی مختلف ، تولید محتوایی قوی و تاثیرگذار برای ارتباط با مشتری و جذب آن می‌باشد شبکه‌های اجتماعی مختلفی در فضای مجازی وجود دارند که به‌طور رایگان‌ می‌توانید برای کسب‌وکار خود استفاده نمایید اما پیروز میدان کسی می‌باشد که از سیستم درست تولید محتوا استفاده نماید .
اهمیت دیجیتال مارکتینگ

آیا بازاریابی دیجیتالی برای تمام کسب‌‌وکار‌ها موثر می‌باشد؟

باتوجه به اینکه اکثر افراد در عصر حاضر به اینترنت دسترسی دارند می‌توان گفت که اغلب اوقات بازاریابی دیجیتالی در تمام کسب‌وکارها موثر است اما با این وجود باید به این نکته اشاره کرد که هدف و بازار کسب‌وکارتان و نوع مشتری‌های مربوط به کسب‌وکار شما چه چیزی یا چه کسانی می‌باشند باید به این چند نکته توجه نمایید چراکه اگر بازار کسب‌وکار شما و مشتری‌های موردنیاز‌تان برای فروش محصولات یا خدمات‌تان افراد مسن یا پیرتر می‌باشد شما می‌توانید با بازاریابی سنتی راحت‌تر به هدف خود برسید اما اگر دایره‌ی هدف و مشتری‌های کسب‌وکار شما افراد جوان‌تر و حتی نوجوانان می‌باشند بهتر آن است که از بازاریابی دیجیتالی برای این منظور بهره ببرید .

امیدواریم با خواندن این مقاله یک قدم به اهداف کسب و کارتان نزدیک شده باشید .

درخواست مشاوره

اگر دوست دارید فروش محصول یا محصولاتی را در سایت خود بالا ببرید، یا خدمات خاص خودتان را به افراد بیشتری در جامعه معرفی کنید، بهینه سازی موتور جست و جو یا همان سئو سایت یک راه حال بی بدیل است. برای اطلاع از شکل فرآیند سئو و نتایج مثبت آن برای کسب و کار مجازی خود، با ما صحبت کنید. بدین منظور فرم درخواست مشاوره ای رو در اختیار شما قرار دادیم.

8 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   بازاریابی محتوایی از انواع دیجیتال مارکتینگ می‌باشد همان‌طور که از اسم آن مشخص است ازطریق محتوای تولید شده باتوجه به محصولتان می‌توانید برای محصولات خود بستری در جهت بازاریابی محتوایی ایجاد نمایید بازاریابی محتوایی می‌تواند متنی ، ویدئویی و بروشور و حتی اینفوگرافیک‌ها باشد این ابزار موجب می‌گردد تا مخاطب محصولات یا برند کسب‌وکارتان را به‌خوبی بشناسد و با آگاهی و شناخت از نیاز‌های خود محصول برند‌تان را خریداری نماید .

 1. بازاریابی دیجیتال خیلی مبحث مهمی هستش و این مقاله واقعا کامل و جامع بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *