به محض ورود کاربر به سایت ، شما فقط چند ثانیه وقت دارید تا او را مجاب کنید که به ماندن در سایت شما ادامه دهد یا از آن خارج شود .
مهم ترین عامل تعیین کننده در آن لحظه حیاتی که نوع طراحی سایت شماست .

در این مقاله اسپانتاوب تلاش کرده تا به بهترین نحو نکات مهم در طراحی سایت را به شما توضیح دهد .

فهرست موضوعات

seo

نکات مهم در طراحی سایت

در صورتی که در بخش های دیگر سایت مانند محتوا قوی هستید اما نتوانید طراحی چشم نواز ، فکر شده و هوشمندانه ای ارائه دهید زحمت های خود را هدر خواهید داد .
یک سایت وقتی در کار خود شکست می خورد که در حوزه طراحی سایت ، اهمیت داشتن ایده های جدید و بهبود طرح هایش کمرنگ شود .

وبسایتی موفق است که علاوه بر تهیه ی محتوای با کیفیت به بهبود تجربه ی کاربری بها بدهد .
اگر با خواندن این متن قصد تجدید نظر در طراحی سایت خود در شما ایجاد شده در ادامه برای تشخیص درستی مسیر تغییر سایتتان نکته هایی را ارائه میکنیم .

نوع چینش فرم سایت

یکی از بخش های مهم سایت قالب و روال است . قالب به معنی چینش صفحه ها است . کاربر با ورود به هر صفحه با حجم زیادی از انواع مطالب ، تصاویر ، تیتر ها و موضوعات که او را سردرگم می کند رو برو می شود . سپس ممکن است آنطور که باید هر بخش توجه او را جلب نکند و صفحه را بلافاصله ترک کند .

طراحان روشی دارند که کمک می کنند بازدید کننده بتواند به خوبی روی یک مطلب تمرکز کند و حواسش پرت نشود . علاوه برآن سبب می شود مخاطب آن مطلبی را ببیند که طراح وبسایت میخواهد . برای درک بیشتر از خود بپرسید چطورر می توانید با بازی عناصر بصری چشم کاربر را درگیر و قدم به قدم به سمت خواسته ی خود ببرید . 

طراحی سایت

انتخاب عنوان توضیحی در صفحه اول

شما می توانید از عنوان مختصر استفاده کنید که بسیار تصمیم خوبی است . توجه داشته باشید گاهی اوقات کاربر با خواندن عنوان به خوبی متوجه موضوع آن نشود و نیاز داشته باشد کمی عنوان را برایش تشریح کنید .

مطمئن کردن مخاطب از اینکه به جای مناسبی برای پاسخ به سوالاتش آمده اولویت بالاتری به اختصار عنوان دارد . شما می توانید کمی در عنوان صفحه اصلی از توضیح و کلمه کلیدی استفاده کنید . به عبارتی از چند کلمه استفاده کنید .

توجه داشته باشید شاید عنوان گنگ در مواقعی باعث کنجکاوی مخاطب و جذب برای خواندن ادامه مقاله باشد اما نسبت به عنوان تشریحی از اولویت و اهمیت کمتری برخوردار است .

اعلامیه ها را در پایین صفحه قرار دهید.

در طراحی سایت قرار دادن اعلامیه در پایین صفحه می تواند صرفا یک پیشنهاد باشد . شاید با خود بگویید بالای صفحه بیشتر در معرض دید است . توجه داشته باشید طبق پژوهشی که انجام شده تعداد قابل توجهی از بازدیدکنندگان به قسمت های پایین صفحه توجه بیشتری می کردند .

ممکن است هنوز هم معتقد باشید بالای صفحه بیشتر چشم را درگیر می کند ، خب حق با شماست اما باید به آمار اعتماد کنیم .

اختصاص دادن صفحات بیشتری برای پاسخ به ابهامات

زمان بگذارید و تا می توانید به هر سوالی که برای بازدیدکنندگان ایجاد شده پاسخ بدهید . تجربه نشان داده کاربر اگر جواب سوالاتش را در صفحات اول پیدا نکند ، به خواندن صفحات ادامه می دهد تا به مقصود خود برسد .

طراحی سایت

صفحه ی شلوغ یا ساده؟

از لحاظ معنا برابر دانستن صفحه ساده با صفحه ای که فضای خالی زیادی دارد برداشتی اشتباه است . اگر در اطرافیان خود از آنها بخواهید نوع صفحه ی مورد علاقه ی خود را توصیف کنند افراد از کلماتی مانند شیک ، مشخص ، امروزی و مرتب اشاره می کنند که منظور آنها در پس این کلمات کم حجمی و خالی از ابهام بودن است . به بیانی دیگر آنها از طراحی سایت زمانی خوششان می آید که جزییات کمی داشته باشد .

از بین بردن فضای اخر صفحه

اگر به الگوی طراحی سایت های امروزی و موفق توجه کنید ، از انتهای صفحه با محتوا گذاری بجا استفاده کرده اند . محتوای پایان صفحه می تواند ترکیبی از متن و تصویر باشد .

حذف زبانه های تو در تو

برای مشاهده ی همه ی قسمت های مختلف سایت توسط کاربر بهتر است در طراحی سایت خود از زبانه های تو در تو استفاده نکنید . مدام کلیک کردن و پنهان بودن موضوعات به مرور حوصله ی بازدیدکنندگان را سر می برد . آنها عاشق دسترسی سریع به اطلاعات هستند ، اطلاعاتی که بدون مقدمه جلوی چشمشان باشد .

برای صحت این نکته می توانید به طراحی سایت امازون مراجعه کنید .

طراحی سایت

استفاده از قدرت تصاویر پرتره

چهره مردم بسیار گیرا هستند . تا بحال شده با بازکردن صفحه وبسایتی ، تصویری نزدیک از چهره کودک ، افراد بزرگسال و میانسال به نمایش در امده و شما ناخوداگاه چند دقیقه بدون هدف به بررسی اجزای صورت آن پرداخته اید .

اگر در طراحی سایت خود تصویر پرتره را با توضیحات همراه کنید ترکیبی جذاب خلق کرده اید . سعی کنید عکس های مخصوص سایت خود را داشته باشید . می توانید عکاس مخصوص خود را داشته باشید .

 

امروزه با جستجو در گوگل به راحتی هزاران عکس با کیفیت بالا در هر موضوعی پیدا می شوند که افراد زیادی برای عکاسی و ویرایش آنها زحمت کشیده اند . استفاده از آنها یک فرصت طلایی برای سرعت بخشیدن به تولید محتوای سایت خود است . اما باید از سلیقه ی بازدیدکنندگان آگاه باشید . آنها از دیدن واقعیت لذت بیشتری می برند .

قرار دادن آیکون خانه در سمت چپ

متداول ترین فضا برای قرار دادن لینک خانه سمت چپ است . کاربران به صورت ناخوداگاه برای یافتن هوم به سمت چپ مراجعه می کنند . در ضمن هنگام طراحی سایت برای ترتیب گزینه های منو حساسیت به خرج ندهید چرا که عامل مهمی برای موفقیت در بازدید نیستند .

حذف آیکون شبکه اجتماعی از عنوان سایت

فراموش نکنیم که هدف اصلی از بالا بردن سطح طراحی سایت افزایش بازدید خود وبسایت است . پس از کلیک کردن بازدیدکننده و ورود او به فضای شبکه های اجتماعی چه چیزی بازگشت به سایت را تضمین می کند؟!
بنابراین بهتر است کاربر را از چرخیدن و استفاده از سایت منحرف نکنیم .

فراخوان رنگارنگ

رنگ ها حس های مختلفی را به مخاطب انتقال می دهند و بسیار جلب توجه می کنند . پیشنهاد می شود برای جذب افراد به فراخوان ها از قدرت رنگ استفاده کنید .

درخواست مشاوره

اگر دوست دارید فروش محصول یا محصولاتی را در سایت خود بالا ببرید، یا خدمات خاص خودتان را به افراد بیشتری در جامعه معرفی کنید، بهینه سازی موتور جست و جو یا همان سئو سایت یک راه حال بی بدیل است. برای اطلاع از شکل فرآیند سئو و نتایج مثبت آن برای کسب و کار مجازی خود، با ما صحبت کنید. بدین منظور فرم درخواست مشاوره ای رو در اختیار شما قرار دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *