پلاگین یا افزونه درواقع توانایی و ویژگی مشخصی را به یک برنامه کامپیوتری در مرورگر می‌دهد  . باید به این نکته اشاره کرد که افزونه یا پلاگین به‌تنهایی کاربردی ندارد بلکه باید به یک برنامه کامپیوتری نصب گردد که بتوانید آن را فعال کنید . در این مقاله سعی کردیم بیشتر برایتان از مزایا و ویژگی های پلاگین توضیح دهیم .

پلاگین

لیست موضوعات

پلاگین (افزونه) چیست و چه کاربردی دارد ؟

اگر بخواهیم از لحاظ لغوی plug in را بررسی کنیم پلاگ یعنی دو شاخه و in در فارسی به‌معنای داخل می‌باشد وقتی که در کنار هم قرار می‌دهیم به معنای دو شاخه را درون پریز قرار دادن می‌باشد .

درواقع این اصطلاح یعنی هر وسیله‌ی برقی را که دو شاخه آن را درون پریز قرار دهیم و می‌توانیم از امکانات خاص آن وسیله‌ی برقی بهره ببریم ، پلاگین هم به همین منوال می‌باشد هر افزونه امکانات و شرایط خاصی را برای بهره بردن در اختیار ما قرار می‌دهد تا بتوانیم در پهنای باند خود از آن استفاده کنیم .

کارکرد پلاگین در برنامه میزبان

درواقع پلاگین به‌تنهایی کاربردی ندارد پلاگین تا به برنامه میزبان نصب نشود هیچ عملکردی ندارد . هر زمان که پلاگین یا افزونه به برنامه میزبان وصل بشود تغییراتی را در برنامه نرم‌افزاری اصلی ایجاد می‌کند .

پلاگین

چه نرم‌افزارهایی می‌توانند از پلاگین‌ها استفاده کنند؟

برنامه‌هایی که از پلاگین‌ها یا افزونه‌ها استفاده می‌کنند برنامه‌های ویرایش صدا و مرورگر وب ، برنامه‌هایی که سرویس دهندگان ایمیل محسوب می‌شوند ، نرم‌افزارهای مربوط به ویرایش متن و برنامه‌های گرافیکی هستند .

برای مثال در برنامه گرافیکی افزونه‌ها ویژگی خاصی به این برنامه می‌دهند تا فرمت‌های مخصوص به عکس یا ویرایش مربوط به آن‌ها را ساپورت کنند ، نرم‌افزارهای مربوط به پخش‌کننده‌های رسانه هم از پلاگین استفاده می‌کنند .

 از بین تمام نرم‌افزارهایی که از افزونه‌ها استفاده می‌کنند مرورگر وب بیشترین آمار استفاده از افزونه‌ها را دارد .

افزونه‌ها در مرورگر وب قابلیت نمایش دادن برخی محتواها را در اینترنت افزایش می‌دهند به‌طوری که محتواهایی را که مرورگر برای نمایش دادن آن‌ها طراحی نشده است را به‌راحتی نشان می‌دهد .

آیا در وردپرس از پلاگین‌ها استفاده می‌شود؟

در وردپرس از پلاگین‌ها برای اضافه کردن امکانات در وب سایت استفاده می‌شود حتی درمواقعی که فرد هیچ‌گونه اطلاعاتی از کدنویسی نداشته باشد می‌تواند از وردپرس با افزونه‌های مربوط به خود استفاده کند .

برای مثال ماشینی را در نظر بگیرید برای اینکه یک قالب‌بندی درست و کارکرد مناسب داشته باشد باید به ابزارهایی چون گیربکس ، موتور ماشین ، ترمز تا صندلی‌ها و چراغ‌های خودرو مجهز باشد ساخت یک سایت هم به همین ترتیب بوده . 

یعنی یک سایت علاوه‌بر طراحی و قالب‌بندی و محتواسازی و اصول سئو و حتی خرید هاست و دامنه باید افزونه‌هایی برای رفع نیاز و ایجاد امکاناتی بیشتر در نرم‌افزار داشته باشد .

پلاگین می‌تواند برای خواندن فایل‌های پی‌دی‌اف نیز به‌کار رود ، نصب این افزونه می‌تواند قابلیتی را برای بهتر خوانده شدن فایل‌های پی‌دی‌اف ایجاد کند .

وردپرس و پلاگین

مولفه و ویژگی‌های پلاگین‌های وردپرس

 • درابتدای امر باید گفت که افزونه‌ها را حتما از منابع قابل اعتماد دانلود و نصب کنید ، چراکه اگر پلاگین‌ها را از منابع غیرقابل اعتماد دریافت و سپس روی سایت خود نصب نمایید موجب به خطر افتادن امنیت سایت‌تان می‌شود به اصطلاح هر آنچه که در طول این مدت پنبه کرده‌اید رشته می‌شود .
 • برای استفاده از پلاگین‌ها در وردپرس باید آن‌ها را محدودتر و کم‌تر به‌کار بگیرید چراکه هرچقدر تعداد پلاگین‌ها بیشتر باشد بروز مشکلات در سایت‌تان بیشتر خواهد شد ، مخصوصا در زمانی که وردپرس را بروزرسانی می‌کنید این مشکلات بیشتر خواهد شد ، حتی در بسیاری از مواقع زیاد بودن پلاگین‌ها موجب تداخل آن‌ها با یکدیگر شده و مشکلاتی را به‌وجود می‌آورند .

      برای مثال بعضی از پلاگین‌ها با یکدیگر همزمان قابل استفاده نیستند و تداخل در به‌کارگیری آن‌ها ایجاد می‌شود ، هرچقدر افزونه‌ها کم‌تر باشند سرعت سایت شما بیشتر خواهد بود درواقع افزونه‌های زیاد موجب ترافیک و کاهش سرعت سایت‌تان می‌شود .

 • یکی از مواردی که در داشتن یک پلاگین خوب تاثیرگذار است بروزرسانی به‌موقع این افزونه‌ها می‌باشد ، در درجه اول باید برای بالا رفتن قابلیت پلاگین‌ها و اضافه شدن قابلیت‌های جدید به آن ، افزونه‌ها را بروزرسانی کنید و در درجات بعدی برای از بین بردن مشکلات و خطاهای به‌وجود آمده بروزرسانی پلاگین‌ها تاثیر دارد . 

هدف بعدی بروزرسانی پلاگین‌ها ، بالا بردن امنیت سایت‌تان می‌باشد پس به‌عنوان مدیر و دارنده‌ی سایت نسبت به بروزرسانی سایت خود بی‌تفاوت نباشید !

 • از دیگر ویژگی‌ها و مولفه‌های پلاگین‌ها ، حذف افزونه‌های غیرقابل استفاده و غیرفعال می‌باشد درست است که از این افزونه‌ها استفاده نمی‌کنید اما همین افزونه‌های غیرفعال ، خطر امنیتی برای سایت‌تان دارند بهتر است پلاگین‌های غیرفعال خود را کلا از سایت خود حذف کنید .
 • برای استفاده از پلاگین‌ها دقت بالایی به خرج دهید تا از افزونه‌های مشابه استفاده نکنید برای مثال استفاده از چند مدل افزونه‌ی پشتیبان جز آنکه فضای باند شما را اشغال کند و سرعت سایت‌تان را کاهش دهد فایده‌ی دیگری ندارد ، به‌علاوه امنیت سایت‌تان در معرض خطر قرار می‌دهد .

اگر سایت‌تان دچار مشکل یا اختلالی شده باشد در درجه اول باید به پلاگین‌های خود شک کنید چراکه تداخل بین پلاگین‌ها یا افزایش تعداد آن‌ها موجب بروز چنین اشکال یا کاهش سرعت شدید در سایت‌تان شده است . 

پلاگین

آیا باید همه‌ی نرم‌افزارها پلاگین داشته باشند؟

هیچ لزومی ندارد که همه‌ی نرم‌افزارها پلاگین روی آن‌ها پیاده‌سازی شود اما بعضی از تولید‌کنندگان نرم‌افزار معمولا زیرساخت‌های لازم را برای نصب افزونه‌ها ایجاد می‌نمایند . 

درواقع فضای ایجاد شده موجب فراهم شدن بستری برای بروز و اجرای خلاقیت فرد یا گروه می‌شود تا برای نرم‌افزار موردنظر افزونه‌های متفاوتی بنویسند تا تاثیرگذاری نرم افزار با این افزونه‌ها بیشتر شود .

درواقع ایجاد بستری برای به‌وجود آوردن پلاگین‌ها موجب افزایش کسب‌وکار برای برنامه‌نویسان می‌شود پلاگین‌های موثرتر دوام و پایداری بیشتری در عرصه‌ی فناوری خواهند داشت .

چگونه می‌توان از تعداد افزونه‌های مرورگر خود مطلع شد؟

برای اینکه بدانید مرورگرتان چقدر افزونه دارد، باید گزینه‌ی MORE TOOLS را انتخاب کنید .
از آن‌جا گزینه‌ی اکستنشن را پیدا می‌کنید با این گزینه می‌توانید افزونه‌هایی که بر روی مرورگر نصب شده است را به‌خوبی پیدا نمایید‌ .

اگر می‌خواهید افزونه‌های جدیدتر را پیدا کنید می‌توانید از طریق گوگل استور افزونه‌ی مورد نظر خود را سرچ ، دانلود و نصب نمایید .

امیدواریم خواندن این مطلب به شما کمک کرده باشد و بتوانید در راستای بهبود کسب و کار آنلاین و سایت خود قدمی بردارید ، با تنها پر کردن فرم زیر میتوانید از مشاوره متخصصین ما بهره مند شوید .

درخواست مشاوره

اگر دوست دارید فروش محصول یا محصولاتی را در سایت خود بالا ببرید، یا خدمات خاص خودتان را به افراد بیشتری در جامعه معرفی کنید، بهینه سازی موتور جست و جو یا همان سئو سایت یک راه حال بی بدیل است. برای اطلاع از شکل فرآیند سئو و نتایج مثبت آن برای کسب و کار مجازی خود، با ما صحبت کنید. بدین منظور فرم درخواست مشاوره ای رو در اختیار شما قرار دادیم.

8 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز .

   در وردپرس از پلاگین‌ها برای اضافه کردن امکانات در وب سایت استفاده می‌شود حتی درمواقعی که فرد هیچ‌گونه اطلاعاتی از کدنویسی نداشته باشد می‌تواند از وردپرس با افزونه‌های مربوط به خود استفاده کند .

  1. سلا امیر عزیز .

   هیچ لزومی ندارد که همه‌ی نرم‌افزارها پلاگین روی آن‌ها پیاده‌سازی شود اما بعضی از تولید‌کنندگان نرم‌افزار معمولا زیرساخت‌های لازم را برای نصب افزونه‌ها ایجاد می‌نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *