اگر یک وب‌مستر حرفه‌ای یا حتی ساده می‌باشید یا سایت کسب‌وکارتان را تازه راه‌اندازی کرده‌اید و نمی‌دانید که چگونه فعالیت سایت خود را آنالیز کنید و تازه یک استارتاپ را شروع کرده‌اید گوگل آنالیتیکس به شما در جهت بهبود سایت‌تان کمک زیادی می‌کند . گوگل آنالیتیکس یا همان گوگل آنالیز ابزاری در جهت بهبود و بهینه‌سازی سایت‌ می‌باشد ، درواقع گزارشی از داده‌های سایت را در اختیارتان قرار می‌دهد . شرکت اسپانتاوب در این مقاله به شما اهمیت گوگل آنالیتیکس و روش کار با آن ر آورده امیدواریم خواندن  این مقاله درراستای بهبود روند کسب و کارتان کمکی بکند .

google

فهرست موضوعات

گوگل آنالیتیکس چیست؟

همان‌طور که از اسم گوگل آنالیتیکس مشخص می‌باشد ابزاری برای آنالیز کردن سایت‌ و تجزیه و تحلیل کسب‌وکار شما می‌باشد ، در این ابزار گزینه‌های متعددی وجود دارد تا بتوانید به کمک آن سایت خود را بهبود ببخشید و بازخوردی به‌مراتب بهتر و بیشتر از دفعات قبل نسبت به سایت خود داشته باشد اگر طرفدار پیشرفت و بهبودی در کسب‌وکار آنلاین خود می‌باشید گوگل آنالیتیکس یا همان گوگل آنالیز ابزار خوبی برای این امر می‌باشد .

اهمیت گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس عملکرد مشتریان و کاربران سایت‌تان را در هنگام ورود به سایت بررسی و ارزیابی می‌نماید و درنهایت گزارشی را پیشروی‌تان قرار می‌دهد به این خاطر از اهمیت گوگل آنالیتیکس نمی‌توان کم کرد ، چراکه این ابزار تعداد میزان بازدید از وب‌سایت را نمایش می‌دهد ، رفتار و کارهای بازدیدکنندگان در سایت شما را نشان می‌‌دهد و حتی ساعت‌های مراجعه‌ی بازدیدکنندگان به سایت شما را به نمایش می‌گذارد ، گزارش کاملی از طریقه‌ی سرچ کردن سایت‌تان و ورود بازدیدکنندگان سایت را در اختیارتان قرار می‌دهد ، بازخورد بازدیدکنندگان سایت شما را ارزیابی می‌نماید .

درکل گوگل آنالیتیکس گزارشی از ابتدا و انتهای عملکرد بازدیدکنندگان یعنی ورود آن‌ها و عملکرد و بازخورد آن‌ها را کاملا به‌طور واضح نشان می‌دهد ، هنگامی که کاملا متوجه شدید که بازدیدکنندگان به کدام صفحات سایت شما و محصولاتتان علاقمند می‌باشند و با چه نوع محتوایی در سایت شما جذب میگردند زمان آن می‌رسد تا برخورد آنالیزی خود را پیاده‌سازی نمایید یعنی راه‌های پر ترافیک سایت‌تان را تقویت کنید و موارد و مسائلی که موجب دور شدن کاربران سایت‌تان می‌گردد را حذف نمایید .

google

روش کار با گوگل آنالیتیکس

در وهله‌ی اول باید گفت که گوگل آنالیتیکس برای کشور ایران غیرفعال می‌باشد که می‌توانید با فیلترشکن وارد گوگل آنالیتیکس شوید ، گوگل آنالیتیکس تمام بخش‌های آن به زبان انگلیسی می‌باشد درنتیجه باید تا حدودی به زبان انگلیسی مسلط باشید تا بتوانید از این نرم‌افزار استفاده کنید

 هنگامی‌که کاملا به این دو گزینه تسلط یافتید می‌توانید وارد مرحله‌ی ثبت‌نام گوگل آنالیتیکس شوید که ازطریق جی‌میل می‌توان ثبت‌نام را شروع کرد به‌عبارتی وارد آدرس جی‌میل خود می‌شوید تا مرورگر اکانت شما را تشخیص دهد سپس وارد آدرس https://analytics.google.com/analytics شوید ، و روی اولین آدرس اینترنتی که به شما نشان داده می‌گردد کلیک نمایید :

در این قسمت یادتان نرود که قبل از ورود به این آدرس فیلترشکن خود را نصب کنید تا با پیام eror مواجه نشوید ، بعد از وارد شدن به گوگل آنالیتیکس ثبت‌نام می‌نمایید در بخش Account name اسمی را برای حساب کاربری خود انتخاب می‌کنید :

در قسمت بعدی اسم سایت خود را وارد می‌نمایید :

و در قسمت بعدتر آدرس اینترنتی‌تان که برفرض مثال می‌تواند به‌صورت www.fidibo.com باشد را وارد می‌کنید :

در قسمت بعدی ، باید نوع کسب‌وکار خود را مشخص کنید ، ترجیحا از گزینه‌ی other برای انتخاب نوع کسب‌وکار خود استفاده نمایید تا از سایر دردسرهای موجود در کشور خود در امان باشید :

و درنهایت به گزینه‌هایی چون منطقه جغرافیایی و زمان آن روبه‌رو می‌شوید که گزینه موردنظر را باتوجه به محل خود انتخاب می‌کنید .

بعد از اتمام ثبت نام گزینه‌ی Get Tracking ID پیشروی‌تان قرار می‌گیرد که باید برای تکمیل ثبت‌نام خود روی آن کلیک نمایید :

 سپس وارد صفحه‌ی جدیدی می‌شوید درنهایت کد برنامه‌نویسی توسط گوگل آنالیتیکس به شما داده می‌شود که شما باید از این کد به روش‌های مختلف استفاده کنید درواقع در قالب و چهارچوب خاص به شما کدی داده می‌شود که مربوط به گوگل آنالیتیکس می‌باشد این کد برای شناسایی شما قابل استفاده می‌باشد در انتهای ثبت‌نام‌تان و ثبت آن در گوگل آنالیتیکس می‌توانید کد را کپی نموده سپس گوگل آنالیتیکس را نصب و راه‌اندازی می‌کنید .

روش پیاده‌سازی گوگل آنالیز در وردپرس

اگر ازطریق وردپرس سایت خود را راه‌اندازی کرده‌اید یا می‌خواهید از طریق وردپرس گوگل آنالیز را ثبت و نصب نمایید می‌توانید با استفاده از کد جاوا اسکریپت و کپی کردن آن ، در قسمت سیستم مدیریت وردپرس آن را وارد نمایید .

باید توجه داشته باشید که کد را در قسمت هدر وارد کنید ، گزینه‌ی هدر در روی نوار وردپرس موجود می‌باشد که پیدا کردن آن در وردپرس به‌مراتب راحت‌تر از سایر برنامه‌ها بوده بعد از پیدا کردن در قسمت Header یا Footer کد را می‌توانید وارد کنید ، این ثبت‌نام تکمیل می‌شود .

نباید در استفاده از کد بی‌دقتی به خرج دهید چراکه اگر تغییری در کد وارد شده ایجاد گردد موجب می‌شود که در سایت شما خللی را به‌وجود آورد یا حتی عملکرد سایت‌تان را تغییر دهد و به‌علاوه می‌تواند قسمتی از سایت شما را غیرفعال کند درنتیجه بهتر است که در کپی کردن کد دقت کافی را به‌خرج دهید .

هرچند انجام گوگل آنالیتیکس و ثبت‌نام و راه‌اندازی آن آسان می‌باشد اما در بعضی مواقع می‌توان از افراد حرفه‌ای مشورت و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمود تا درجهت بهتر شدن روند کار اقدام گردد .

google analytics

آیا به‌کار بردن پلاگین در گوگل آنالیتیکس موثر می‌باشد؟

پلاگین‌های موجود در وردپرس نیز در ثبت‌نام و راه‌اندازی گوگل آنالیتیکس تاثیر دارد ، شما می‌توانید وارد بخش پیشخوان وردپرس شوید پلاگینی که مدنظر دارید را وارد و نصب نمایید ، سپس آیدی Tracking خود را که در زمان ثبت‌نام گرفتید را کپی می‌نمایید و درنهایت وارد سیستم وردپرس سایت خود شوید .

هنگامی‌که پلاگین را نصب کردید درانتهای صفحه ، گوگل آنالیزی باز می‌شود که با کلیک روی آن گزینه‌های مختلف پیشروی‌تان قرار می‌گیرد ، از میان این گزینه‌ها ، گزینه‌ی کد ردگیری از اهمیت بسیاری برخوردار است که با کلیک روی آن ، می‌توانید Tracking ID خود را وارد نمایید ،.

با انجام این روند می‌توانید از اطلاعات و گزارشات گوگل آنالیز نیز بهره ببرید و کاملا از روند سایت خود و عملکرد و بازخورد سایت خود نیز آگاه شوید و تجزیه و تحلیل کنید و همچنین می‌توانید راهی بهتر را در روند سایت خود نیز در پیش بگیرید .

در آخر باید بگوییم که کار با ابزار های همچون گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول بسیار مهم هست چراکه برای دریافت درست روند کسب و کارخود باید به خوبی نحوه کار با آن ها را بدانید و با روش های صحیحی از آن ها استفاده کنید تا بهترین نتیجه و عملکرد را برای سئوی سایت شما داشته باشد . شرکت اسپانتاوب با داشتن سال ها تجربه در زمینه سئو و ابزار های کار با آن ، میتواند بهترین مشاوره هارا در اختیار شما قرار دهد .

درخواست مشاوره

اگر دوست دارید فروش محصول یا محصولاتی را در سایت خود بالا ببرید، یا خدمات خاص خودتان را به افراد بیشتری در جامعه معرفی کنید، بهینه سازی موتور جست و جو یا همان سئو سایت یک راه حال بی بدیل است. برای اطلاع از شکل فرآیند سئو و نتایج مثبت آن برای کسب و کار مجازی خود، با ما صحبت کنید. بدین منظور فرم درخواست مشاوره ای رو در اختیار شما قرار دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *