گوگل سرچ کنسول از ابزارهای سئو به‌شمار می‌آید ، این ابزار کاملا رایگان می‌باشد و هر سایتی که راه‌اندازی می‌شود قادر خواهد بود از این ابزار برای بهره‌وری خود استفاده کند . اسم دیگر گوگل سرچ کنسول ، گوگل مستر تولز بوده که اوایل با این نام شناخته می‌شده است . شرکت اسپانتاوب در باره گوگل سرچ کنسول مقاله ای آماده کرده که امید است با خواندن آن برای شما و کسب وکارتان مفید واقع شود .

search console

فهرست موضوعات

گوگل سرچ کنسول چیست؟

درواقع همان‌طور که گفتیم گوگل سرچ کنسول یک ابزار سئو محسوب می‌شود تا به شما نشان دهد موتور جستجو ، سایت‌تان را چگونه می‌بیند و برآورد می‌کند . گوگل سرچ کنسول گزارشی درجهت بهبودی سایت و بررسی روند سایت به شما ارائه می‌دهد ، حتی اگر مشکلی فنی در سئو داشته باشید گوگل سرچ کنسول مشکل را به شما نشان می‌دهد تا در جهت حل مسئله اقدام کنید ، این ابزار موجب افزایش و کنترل ترافیک ارگانیک در سایت شما می‌شود و حتی محبوب‌ترین صفحات سایت‌تان را نشان می‌دهد .

انواع دسترسی به گوگل سرچ کنسول

درواقع برای دسترسی به گوگل سرچ کنسول دو نوع از افراد می‌توانند به آن دست یابند یکی مالکین سایت‌ها می‌باشند دیگری کاربرانی می‌باشند که از سایت به‌عنوان کارمند استفاده می‌کنند .

مالک سایت می‌تواند به تمام ابعاد و جوانب سرچ کنسول دسترسی یابد و حتی می‌تواند تنظیمات را به‌راحتی انجام دهد و اطلاعات کامل را دریافت کند یا بعضی از کاربران را از دسترسی خارج نماید و شرایطی را فراهم کند تا کاربرانی خاص به سایت آن دسترسی یابند .

اما کاربر برای استفاده از سرچ کنسول از محدودیت کمی نیز برخوردار می‌باشد ، شما می‌توانید برای ایجاد دسترسی به سرچ کنسول برای بعضی از کاربران‌تان محدودیت قائل شوید و برای بعضی از آن‌ها اختیارات تامی قرار دهید چراکه کاربری که در رده‌ی پایین‌تری در شرکت شما قرار دارد به‌طوری که از بار دانشی کم‌تری در این زمینه برخوردار باشد اگر دسترسی او وسیع‌تر گردد احتمال دارد که با اشتباهات خود تنظیمات سرچ کنسول سایت شما را تغییر دهد و باعث شود تا داده‌ها و اطلاعات سرچ کنسول تغییر نماید این امر موجب خلل و آسیب در سایت‌تان می‌گردد .

 

search console

روش نصب گوگل سرچ کنسول

برای اینکه بتوانید وضعیت سایت خود را بررسی کنید و گزارش کاملی از روند و بازخورد سایت خود داشته باشید درابتدای امر باید مالکیت خود را به‌عنوان مالک سایت ثابت نمایید که در پی آن بتوانید مالکیت خود را تایید نمایید چراکه گوگل سرچ کنسول به هر فردی اجازه‌ی استفاده ورود و بررسی وضعیت سایت را نمی‌دهد .

شما برای اینکه سرچ کنسول را نصب کنید باید وارد صفحه اصلی سرچ کنسول شوید روی start now کلیک نمایید تا از این‌ طریق وارد حساب گوگل شده و اگر حساب گوگل ندارید حساب جدیدی برای خود راه‌اندازی نمایید .

درواقع شما می‌توانید از دو روش گوگل سرچ کنسول را روی سایت خود نصب نمایید یکی از این روش‌ها نصب سرچ کنسول ازطریق اضافه کردن DNS یا رکورد انجام می‌‌شود این روش می‌تواند تمام زیر دامنه‌های موجود در یک دامنه را جستجو نماید ازجمله‌ی این دامنه‌ها و زیر دامنه‌ها می‌تواند www, https, ftp یا m و http باشد .

 بعد از آنکه وارد حساب گوگل خود می‌شوید گوگل به شما پیام خوش‌آمدگویی ارسال می‌نماید ، شما می‌توانید از قسمت چپ مانیتور خود آدرس دامنه‌ی خود را وارد کنید بعد از آن گزینه‌هایی نمایش داده می‌شود که با کلیک روی کپی ، متنی را که نشان می‌دهد را کپی می‌کند به این متن تکست رکورد گفته می‌شود که در قسمت تنظیمات DNS سایت خود باید آن را وارد کنید سپس روی قسمت verify کلیک‌ نمایید .

روش دیگر نصب سرچ کنسول به‌وسیله‌ی آپلود فایل صورت بگیرد، اما این روش محدود‌تر بوده ، به‌طوری که اطلاعات و گزارش کم‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد درواقع هر آدرسی که وارد می‌کنید اطلاعات مربوط به آن آدرس را در اختیار شما قرار می‌دهد .

 

 

 بعد از آنکه وارد حساب گوگل خود می‌شوید گوگل به شما پیام خوش‌آمدگویی ارسال می‌نماید ، شما می‌توانید از قسمت چپ مانیتور خود آدرس دامنه‌ی خود را وارد کنید بعد از آن گزینه‌هایی نمایش داده می‌شود که با کلیک روی کپی ، متنی را که نشان می‌دهد را کپی می‌کند به این متن تکست رکورد گفته می‌شود که در قسمت تنظیمات DNS سایت خود باید آن را وارد کنید سپس روی قسمت verify کلیک‌ نمایید .

search console

شیوه‌ی نصب سرچ کنسول روی وردپرس

شما در این روش اسم دامنه‌ی سایت خود را کاملا وارد می‌نمایید ، سپس روی گزینه‌ی html کلیک نمی‌کنید ، بعد از اینکه متن را کپی نموده‌اید وارد افزونه‌ی یوست سئو شده و در قسمت سربرگ ابزارهای وبمستر کلیک می‌نمایید متن کپی شده را در قسمتی که به شما نشان داده می‌شود وارد می‌کنید و درنهایت در بخش تنظیمات گزینه‌ی verify را کلیک کنید .

گزارش اجمالی در سرچ کنسول چه می‌باشد؟

درواقع وقتی که سرچ کنسول را باز می‌کنید گزینه‌ی گزارش اجمالی را در پیشروی خود می‌بینید این گزینه ، اولین گزینه‌ای می‌باشد که در همان ابتدای استفاده از این ابزار می‌تواند به با چشم‌تان بینید ، باتوجه به اسم آن کاملا مشخص است گوگل سرچ کنسول ، گزارشی اجمالی را از وضعیت سایت‌تان پیشروی شما قرار می‌دهد این گزارش معمولا آماری از تعداد کلیک‌های سایت شما و وضعیت و روند سایت‌تان می‌باشد ، درواقع این داده‌ها کمک بزرگی در بهبودی روند سایت شما انجام می‌دهد ، تا راهی بهتر درجهت بازخوردی رو به رشد داشته باشید .

کارایی گزارش عملکرد چیست؟

یکی از نکات مهم بررسی وضعیت سایت ازطریق کلید واژه‌ها بوده این امر باعث می‌گردد تا قابلیت ارزشمندی را در اختیارتان قرار دهد که بتوانید از این قابلیت و بازنگری ، کلمات کلیدی را در جهت بهبود روند سایت خود و رتبه‌بندی سایت‌تان استفاده کنید .

گزارش عملکرد به شما کمک می‌کند تا اطلاعات در دسترس خود را به گروه‌های مختلف تقسیم کنید تا به نمایش درآید به‌طوری که می‌توانید نتایج را براساس کشور ، دستگاه یا URL و حتی کلید واژه‌ها مشاهده نمایید ، درواقع گزارش عملکرد موجب تحلیل وضعیت سایت‌تان می‌شود و اتفاقات آینده را پیش‌بینی می‌کند تا مانع از بروز اتفاقات ناگهانی در سایت خود شوید .

درخواست مشاوره

اگر دوست دارید فروش محصول یا محصولاتی را در سایت خود بالا ببرید، یا خدمات خاص خودتان را به افراد بیشتری در جامعه معرفی کنید، بهینه سازی موتور جست و جو یا همان سئو سایت یک راه حال بی بدیل است. برای اطلاع از شکل فرآیند سئو و نتایج مثبت آن برای کسب و کار مجازی خود، با ما صحبت کنید. بدین منظور فرم درخواست مشاوره ای رو در اختیار شما قرار دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *