تولید محتوا

تولید محتوا به قدری عبارت وسیع و دارای عمومیت بالاست که به راحتی می توانیم بگوییم تقریباً همه ی دیجیتال مارکتینگ را شامل می شود. در این بین البته، ما بیشتر از هر نوع تولید محتوایی، مورد متنی آن را دیدیم و می شناسیم. با این حال اگر کمی عمیق شوید، خواهید دید که تک تک محتوای تبلیغاتی یا آموزشی موجود در فضای مجازی، نتیجه ی یک تولید محتواست. مثلاً وقتی شما یک اینفوگرافی در سایت آموزشی می بینید یا فیلم تبلیغاتی در اینستاگرام می بینید یا پادکست و موسیقی در سایت های مختلف گوش می دهید، در اصل به یک محتوا توجه دارید. این محتوای مالتی مدیا، قبلاً به صورت متن پایه گذاری شده و بعد هم بسته به فرم، توسط متخصصان هر بخشی کامل شده است.

اما شما به عنوان یک فروشنده یا پزشک یا مهندس ساختمانی، برای چه باید چنین کاری انجام دهید؟ سود این فعالیت ها به نفع کار شما در چیست؟ تولید محتوا در فضای مجازی به دو شکل برایتان سودمند خواهد بود. اولین امتیازی که خواهید گرفت، مربوط به سئو سایت شماست. توجه داشته باشید که یکی از ابزار اصلی در اختیار سئوکار، تولید محتوا در سایت یا پلتفرم های شبکه های اجتماعیست. اگر حین انجام این کار، اصول سئو به دقت رعایت شود، هر محتوا به ارزشمندتر شدن سایت شما کمک می کند. به مرور انباشت محتوای با کیفیت و سئو شده، باعث می شود که کلمات بیشتری در جست و جوی گوگل به شما اختصاص یابد. این دقیقاً هدف سئوکار است.

مرحله بعدی هم ایجاد اعتبار برای برند و کسب و کارتان است. وقتی شما به صورت حرفه ای اقدام به تولید محتوای متنی، تصویری، ویدئویی یا صوتی می کنید، مصرف کنندگان این محتوا که مردم عادی هستند، نسبت به تخصص شما و کلاس کارتان اطمینان پیدا می کنند. به همین دلیل بخش بزرگی از سایت های فروشگاهی معروف به وبلاگ و اخبار اختصاص یافته. این رفتار در طولانی مدت کاملاً منطقیست. تولید محتوای خوب در ظاهر کمک به خواننده و مخاطبان است، با این حال با گذشت زمان، ارزش سایت شما خیلی بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد.

آیا تولید محتوا نیاز به تخصص دارد یا از همه بر می آید؟ پاسخ خیلی راحت است: سطح انتظارات شما در کجا قرار گرفته است؟ تولید محتوای متنی شاید به ظاهر ساده باشد، اما با کمی عمیق شدن در جزئیات، خواهید دانست که اجسام از آنچه در آینه می بینید به شما نزدیکترند! بعد از این تازه نوبت تولید محتوای مالتی مدیا می رسد، همراه تمام ریزه کاری هایش.

درخواست مشاوره

هزینه تولید محتوا چه قدر است؟ چه کسی برای من تولید محتوا انجام می دهد؟ محتوایم را باید در چه فرمی تولید کنم؟ در چه پلتفرمی آن را منتشر کنم؟ راهبرد اصلی من برای اداره ذهن مخاطب چیست؟ تولید محتوا کار آسانی نخواهد بود، مخصوصاً از نقطه نظر فنی. مثلاً جزئیات فیلم برداری یا صدابرداری خوب را می دانید؟ به همین دلیل احتمالاً بهترین ایده قبل از تصمیم گیری، گرفتن مشاوره برای تولید محتواست. با پر کردن فرم زیر خیلی سریع به کارشناسان اسپانتاوب متصل خواهید شد.

تعرفه

تولید محتوا برای چه کسانی در اولویت قرار دارد؟

اساساً تولید محتوا به عنوان بخش جدانشدنی سئو و مدیریت شبکه های اجتماعی، برای همه ی کسب و کارها جذابیت دارد. مثلاً اگر تجارت شما وابسته به یک صفحه اینستاگرامی باشد، شما برای کامنت ها، فیلم های صفحه، تصاویر و پادکست ها و حتی سناریوی استوری ها به تولید محتوا نیاز دارید. قبلاً هم گفتیم که تولید محتوا فقط به نوشتن متن خلاصه نمی شود. هر چند می شود گفت که این نوع، شکل بنیادی است. مثلاً یک اینفوگرافی نیاز دارد که از قبل برنامه ریزی شود و هر بخش آن به صورت خام، یک محتوای متنی است. یا برای ساخت فیلم تبلیغاتی به سناریو نیاز داریم. در نتیجه تنها یک ثانیه پس از افتتاح پیج اینستاگرامی، شما باید شروع به تولید محتوا کنید.

از طرف دیگر سایت ها نباید خالی بمانند. بگذارید این را با استفاده از بحثی جذاب در حوزه سئو توضیح دهم. یک پارامتر مهم از نظر الگوریتم های گوگل برای ارزش دهی به سایت ها، بونس ریت می باشد. این پارامتر بیان می کند که کاربران سایت بعد از ورود به آن، چه قدر تمایل داشتند که صفحات دیگر را نیز بررسی کنند و چه قدر درون سایت باقی ماندند. هر چه قدر سایت شما بونس رِیت بالاتری داشته باشد، به نفع سئوی آن خواهد بود. خوب، شما چه طور این معیار را بهبود می بخشید؟ با تولید محتوای با کیفیت. این تنها یک اتفاق مثبت مخصوص سئوی سایت بود. برای یک سایت فروشگاهی که به طور مستقیم اقدام به فروش محصول می کند، به محتوای زیادی برای معرفی و مقایسه ی کالاها نیاز داریم. کافیست سری به سایت های معروف این حوزه بزنید. هر صفحه ی محصول دارای چند بخش برای بارگذاری محتوای حرفه ایست. برای کالاهای گران و با اهمیت از نظر تجاری هم، شما حتماً به محتوای مالتی مدیا، به عنوان مثلا ویدئو، نیاز خواهید داشت.

به همین دلایل است که فرقی نمی کند در چه حوزه تجاری فعالیت می کنید، اگر قصد حضور در فضای مجازی برای کسب و کار خود را دارید، باید سراغ تولید محتوای حرفه ای بروید.

مطهره شریفی

مدیر دپارتمان تولید محتوا

Motahare Sharifi

نمونه کارهای تولید محتوا

جنس ارائه خدمات برای تولید محتوا، از جنس به نمایش گذاشتن و ارتباط مستقیم با مخاطب است. این کار بی واسطه خودش را در معرض دید و البته نقد بقیه قرار می دهد. همین الان که شما متن پیش روی خود را مطالعه می کنید، قادرید یکی از نمونه کارهای گروه اسپانتاوب برای تولید محتوای متنی را وارسی کنید. در ادامه از شما دعوت می کنیم که چند مورد از محتوای متنی و مالتی مدیای تولید شده توسط اسپانتاوب را به تماشا بنشینید. این محصولات به صورت حرفه ای تولید شده اند. هر کدام برای هدف خاصی ایجاد می شوند. محتوای متنی با کیفیت پایینتر، بیشتر برای بهبود سئو سایت تولید می شود. از محتوای متنی با کیفیت و مالتی مدیا برای ساخت صفحات اصلی و اصطلاحاً لندینگ استفاده می کنیم. صفحات سوشال مدیا هم طبق برنامه ریزی قبلی با یک کار فکر شده پر می شوند.

سوالات متداول در تولید محتوا

یکی از ابزار اصلی هر متخصص سئو، تولید محتوای متنی یا مالتی مدیاست. این کار به او کمک می کند که صفحات جدیدی به سایت اضافه کند و با تولید محتوای کیفی، ارزش و اعتبار سایت برای موتور جست و جو را افزایش دهد. از طرف دیگر برای پر کردن صفحات لندینگ هر سایت یا بالا آوردن صفحه فروش محصول سایت در نتایج گوگل، حتماً به تولید محتوا نیاز داریم.

این نوع محتوا در اصل بنیادی ترین شیوه پیام رسانی می باشد. بقیه فرم های دیگر بر پایه یک متن ایجاد می شوند. به عنوان مثال برای ساختن یک ویدئوی کوتاه به سناریو نیاز داریم. یا مثلاً ایجاد اینفوگرافی به تولید متن کوتاه و با کیفیت بستگی دارد. به همین دلیل تولید محتوای متنی ابتدای کار برای فرم های دیگر است.

به غیر از گزینه ساده ی متن، شما می توانید از تصاویر گرافیکی، عکس برداری، تولید پادکست و موسیقی، ویدئوی کوتاه، موشن گرافی، انیمیشن یا اینفوگرافی استفاده کنید. هر کدام بسته به موقعیت بهره وری خاص خود را دارد.

این را به آسانی نمی شود مشخص کرد. برای تعیین هزینه تولید محتوا باید حجم آن، فرم محتوای تولیدی و سطح کیفی آن را در نظر بگیرید. مثلاً طبیعیست که تولید یک ویدئوی تبلیغاتی باکیفیت، هزینه بیشتری داشته باشد.

بله، به مقدار زیاد. اساساً مدیریت شبکه های اجتماعی تا حد زیادی با ابزار تولید محتوا ادامه پیدا می کند. مثلاً تمام پست های تصویری و ویدئویی که باید به صورت منظم در صفحه اینستاگرامی بارگذاری کنید، طی فرآیند تولید محتوا ایجاد می شوند. همین طور استوری ها یا کامنت ها هم باید طبق اصول حرفه ای تولید شوند. به همین خاطر برای مدیریت شبکه های اجتماعی هم به اندازه ی سئو سایت، به تولید محتوای حرفه ای نیاز دارد.

بعضی اوقات نیاز داریم که به صورت منظم و در حجم زیاد اقدام به تولید محتوا کنیم. این کار با هدف جلب نظر مخاطبان و همچنین موتورهای جست و جو صورت می گیرد. به این کار اصطلاحاً بازاریابی محتوا می گویند. یکی از مهمترین کاربردهای بازاریابی محتوا در حوزه سئو قرار دارد. با تولید محتوای منظم می شود طی چند ماه اعتبار دامنه را برای کلمات کلیدی هدف، افزایش داد.

مشاوره تولید محتوا

شما می توانید سفارش تولید محتوای انبوه برای سئو سایت یا تولید محتوای مالتی مدیا به صورت حرفه ای را با ما در میان بگذارید. همچنین آماده ایم که در زمینه تولید محتوا و دیگر خدمات دیجیتال مارکتینگ به سوالات مختلف شما پاسخ دهیم تا مسیر تجاری شما در فضای مجازی روشن تر شود. کافیست با ما تماس بگیرید.

خدمات تولید محتوا

تولید محتوا یکی از بخش های هیجان انگیز دیجیتال مارکتینگ است. بر خلاف بخش های دیگر کار که غرق جزئیات فنی خودشان هستند، این حوزه آغشته به هنر نیز می باشد. برای تولید محتوای موفق، حتماً غریزه هنری هم باید دخیل باشد. متنی که توسط مخاطبان خوانده می شود، ویدئویی که انتظار داریم تا ثانیه آخر جلب توجه کند، پادکستی که باید جذابیت های محتوایی و صوتی کافی داشته باشد تا شنونده را خسته نکند و هزاران نکته دیگر، هیچ کدام بدون خرج کردن از هنر شخص ساخته نمی شود.

در گروه تولید محتوای اسپانتاوب که قرابت زیادی با سئو سایت و مدیریت شبکه های اجتماعی دارد، سعی می کنیم که محتوا از کیفیت و خلاقیت کافی در حین تولید بهره مند باشد. گروه حرفه ای ما تلاش می کند که هم نکات فنی دیجیتال مارکتینگ را در کار وارد کند، هم با افزودن چاشنی نوآوری، جذابیت هر اثر را دوچندان کند. به عنوان مثال برای ایجاد یک پست اینستاگرامی، شما سرآخر به یک ویدئوی کوتاه نیاز دارید که تمام مدت، بیننده را مشغول و کنجکاو نگه دارد. چنین است بقیه فرم های تولید محتوا:

تولید محتوای متنی

spanta

ما در صورت نیاز می توانیم محتوای متنی در حجم زیاد برای سئوی سایت یا محتوای متنی با کیفیت برای صفحات اصلی سایت و پیج اینستاگرامی شما تولید کنیم. بستگی دارد که فعالیت شما به کدام بخش رسیده باشد و نیاز دارید کدام سمت از بازاریابی خود را تقویت کنید. تولید هر محتوای مربوط به سئو، معمولاً هزینه کمتری دارد.

تولید محتوای ویدئویی

برای این کار گزینه های متعددی وجود دارد. شما می توانید بین ویدئوی تبلیغاتی واقعی، موشن گرافی یا انیمیشن انتخاب کنید که قاعدتاً گزینه های اخیر، می توانند هزینه های بیشتری داشته باشند. به هر حال نکته مهم استفاده از خلاقیت و نوآوری در تولید محتوا برای ایجاد جذابیت است.

spanta

تولید پادکست

spanta
محتوای صوتی هم امروزه پرطرفدار است. مخصوصاً اینکه در سئوی سایت، به کار بردن یک صوت خوب، اثرگذار است. در اصل خیلی از سایت های موفق با قرار دادن ویدئو، پادکست و تصاویر متناسب در کنار مطلب اصلی، به جلب نظر مخاطب و بهبود سئو سایت کمک می کنند. ما پادکست ها مورد نیاز را به صورت حرفه ای در استودیوی مربوطه تولید می کنیم.

عکاسی صنعتی و مدلینگ

خیلی از سایت های فروش کالا یا ارائه خدمات پزشکی، تنها از طریق محتوای مالتی مدیا معروف می شوند. در اصل افرادی که در خانه نشسته اند، تنها با دیدن تصاویر و ویدئوهایی که به صورت حرفه ای تولید می شوند، از فعالیت آن کسب و کار باخبر هستند. عکاسی حرفه ای از محصولات یکی از تخصص های گروه تولید محتوای اسپانتاوب است. ارائه خدمات در زمینه مدلینگ بخش دیگری از فعالیت های تیم تولید محتوای ماست.

spanta