توضیحات متا یا متا دیسکریپشن یعنی چی؟

به خلاصه کلی از محتوای سایت متا دیسکریپشن یا توضیحات متا میگویند که به موتورهای جستجو کمک میکند تا هنگام سرچ توسط کاربر ، توضیحات متا درنتایج جستجوی کاربر نمایش داده بشود . یکی از عوامل مهم افزایش بازدهی و جذب کاربران در سایت شما ، سئو متا دیسکریپشن است .  اگر میخواهید سی تی آر سایت شما بالا برود تا در گوگل و دیگر موتور های جستجو از رتبه بالاتری برخوردار بشوید و همیشه در صدر سرچ های گوگل باشید نباید از توضیحات متای سایت خود غافل شوید .در این مقاله می گوییم متا دیسکریپشن چیست و چه کاربردی دارد؟ نحوه نوشتن توضیحات متا چگونه است؟

قبل از هرکاری این ویدئو 2 دقیقه ای رو ببین!

با اطمینان خاطر سئو سایت خود را به تیم حرفه ای ما بسپارید.

فهرست موضوعات

5 نکته مهم در توضیحات متا که نباید از آن غافل شوید!

 • توضیحات متای اضافی ممنوع!                                                                                                                             در وهله اول باید حواستان باشد که توضیحات متا نباید در چند صفحه یکدست و تکی باشد ، چراکه اینکار در گذشته باعث میشد تا گوگل توضیحات متا را در وبمستر هایلایت کند و در قسمت HML IMPROVEMENTS نمایش دهد اما دیگر اینطور نیست و امروزه توضیحات متای اضافی و تکراری باعث کاهش میزان بازدید از سایت شما میشود .          

      شما برای اصلاح این روش میتوانید در هر صفحه از سایت خودتان یک توضیح کوتاه و متفاوت بگذارید و به صورت غیر مستقیم کاربر را به صفحه ای دیگر ارجاع دهید ، اینکار علاوه بر اینکه باعث ایجاد رغبت وجاذبه بیشتر کاربر نسبت به سایت شما میشود ، بلکه یکی دیگر از عوامل بازدهی گسترده و وسیع تر سایت شما نیز خواهد بود .

 • تعداد کاراکتر توضیحات متا نباید بیش تر از 150 تا باشد                                                                                             در مرحله دوم باید حواستان باشد که از تعداد کاراکتر مناسبی برای توضیحات متا سایت استفاده کنید ، زیرا قسمت نتایج جستجو گوگل تنها تا 150 کاراکتر را نمایش میدهد . هرچقدر حجم متن بارگذاری شده بیشتر باشد گوگل به دلیل تجاوز از فضای استاندارد تنها اول متن را به کاربر نمایش میدهد و ادامه متن شما به قسمت در ادامه میرود پس باید تلاش کنید کلمات کلیدی خود را در ابتدای توضیحات متا قرار دهید .                            

       تعداد کلمات کلیدی استفاده شده در توضیحات بستگی به شما دارد و هیچ محدودیت خاصی برای استفاده از آن وجود ندارد اما باید به این نکته توجه کنید که کلمات کلیدی زیاد باعث کاهش رغبت کاربر و در نتیجه کلیک نخوردن سایت شما میشود .   

 • در متا دیسکریپشن از کاراکتر ریاضی استفاده نکنید                                                                                             سومین کار این است که از کاراکتر های ریاضی مثل _ + = و …. استفاده نکنید! زیرا گوگل این کاراکتر هارا به عنوان کد در نظر میگیرد و آنهارا نادیده میگیرد  ، پس سعی کنید از کلمات روان و ساده در توضیحات متا به کار ببرید تا هم تاثیر گذار باشد هم باعث افزایش سطح بازدید سایت شما بشود .
 • در توضیحات متا از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید                                                                                             یکی از علت های راندمان کم و کاهش کلیک خوردن سایت این است که گاهی بعضی از سایت ها برای جذب کاربر از محتوای نادرست استفاده میکنند و با ورود کاربر به سایت و مشاهده متن هایی پر از کلمات و جملات غلو ، کشش و رغبت کاربر کم میشود و بعد از مدتی کاربر ها این سایت ها را شناسایی کرده و دیگر وارد آن نمیشوند .  

      بهترین کار برای افزایش جذابیت سایت این است که از یک یا دو کلمه کلیدی در توضیحات متا استفاده کنید و آنهارا به صورت بولد و پررنگ به نمایش بگذارید .                                                 

نمونه درست کلمه کلیدی

نمونه استفاده درست از کلمه کلیدی

 • توضیحات متای شما باید مرتبط و جذاب باشد                                                                                                        پنجمین کار این است که با استفاده از جملات خاص ، متفاوت و البته متناسب با کسب و کار خود در توضیحات متا کاربر را جذب کرده و بازدید سایت خود را افزایش دهید و خود را متمایز کنید . برای مثال اگر سایت شما درباره فروش لباس است از کلمات کلیدی ای همچون ارزان ترین لباس ، پرفروش ترین لباس و … استفاده کنید .
نونه متا نادرست و درست

نمونه متا دیسکریپشن درست و نادرست

متا دیسکریپشن در وردپرس

امروزه تولید محتوا در وردپرس به ابزاری ساده و بسیار سود آفرین تبدیل شده ، وردپرس با نصب ابزار های مهمی مثل Yoast ، و رعایت اصول و استانداردهای موجود در آدرس باعث شده که در میان دیگر نرم افزار های تولید سئو یک سر و گردن بالاتر باشد . با وردپرس کاربر میتواند برای هر صفحه عنوان مختص خودش را بگذارد و به سادگی بر روی لینک کلیک کرده و مطالب را بخوانند .

توضیحات متا چگونه بر روی سئو سایت تاثیر میگذارد؟

با توجه به توضیحات بالا متا دیسکریپشن همان متنی است که در قسمت نتایج جستجو نشان داده میشود ، پس با رعایت اصول و استاندارد های سئو میتوانیم متنی جذاب تر ایجاد کرده و در نتیجه بازدید کنندگان بیشتری را روانه سایت خود کرده و رتبه های بالاتری در نتایج سرچ کسب کنید .

تعداد کاراکتر مجاز برای متا دیسکریپشن چقدر است؟

تعداد کاراکتر مجاز در توضیحات متا محدود به هیچ چیزی نیست و با افزایش آن از ارزش سایت شما کم نمیکند اما باید توجه داشته باشید که هرچقدر تعداد کاراکتر های شما بیشتر باشد ، به علت محدود بودن فضای نمایش در قسمت جستجو ، مقداری از متن به کاربر نمایش داده شده و بقیه آن در ادامه متن قرار میگیرد . به شما توصیه میکنیم برای تاثیرگذار بودن نتایج سایت خود از تعداد کاراکتر مناسب استفاده کنید .

چرا هنگام جستجو ، توضیحات متای دیگری نشان داده میشود ؟

عدم هماهنگی متن متا و متا دیسکریپشن در جستجو به دلیل این است که متن دیسکریپشن با محتوای متنی شما در صفحه متفاوت است و گوگل آن را تشخیص داده و متوجه میشود .

علت دیگر آن میتواند عدم هماهنگی کلمات کلیدی در توضیحات متا و سرچ کاربر باشد پس اگر این کلمه یا کلمات کلیدی در متن اصلی شما وجود داشته باشد ، آن را به کاربر نمایش میدهد .

یکی دیگر از عوامل ناهماهنگی توضیحات متا میتواند بارگذاری محتوای غیر مرتبط باشد که گوگل با تشخیص آن متن دیگری را پیدا کرده و در متا دیسکریپشن قرار میدهد .

نمونه توضیحات متا صحیح توسط شرکت اسپانتا وب

نمونه متا دیسکریپشن

 

در نتیجه باید بگوییم استفاده درست و به جا از کلمات کلیدی بسار در روند بهبود سئو و پیشرفت سئو سایت تاثیر گذار است ، در راستای این هدف شرکت اسپانتاوب مشاوره هایی با افراد حرفه ای در این زمینه ارائه میکند . برای دریافت این مشاوره شماره خود را در باکس زیر نوشته تا در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم .

درخواست مشاوره

اگر دوست دارید فروش محصول یا محصولاتی را در سایت خود بالا ببرید، یا خدمات خاص خودتان را به افراد بیشتری در جامعه معرفی کنید، بهینه سازی موتور جست و جو یا همان سئو سایت یک راه حال بی بدیل است. برای اطلاع از شکل فرآیند سئو و نتایج مثبت آن برای کسب و کار مجازی خود، با ما صحبت کنید. بدین منظور فرم درخواست مشاوره ای رو در اختیار شما قرار دادیم.

14 پاسخ

 1. مقاله ی خیلی مفیدی بود ، یه سوالی داشتم تعداد کاراکتر مجاز برای متا دیسکریپشن چند تاست؟

  1. سلام دوست عزیز ، تعداد کاراکتر مجاز در توضیحات متا محدود به هیچ چیزی نیست و با افزایش آن از ارزش سایت شما کم نمیکنه اما باید توجه داشته باشید که قسمت نتایج جستجو گوگل تنها تا 150 کاراکتر را نمایش میدهد .

  1. سلام دوست خوبم ، عدم هماهنگی متن متا و متا دیسکریپشن در جستجو به دلیل این است که متن دیسکریپشن با محتوای متنی شما در صفحه متفاوت است و گوگل آن را تشخیص داده و متوجه میشود .

 2. مقاله خیلی مفید بود .ممنون واقعا . یه سوالی داشتم چجوری متا دیسکریپشن رو جذاب کنیم؟

  1. سلام ماهرخ عزیز خوشحالم که مقاله توضیحات متا کاربردی بوده . شما با استفاده از جملات خاص ، متفاوت و البته متناسب با کسب و کار خود در توضیحات متا کاربر را جذب کرده و بازدید سایت خود را افزایش دهید و خود را متمایز کنید . برای مثال اگر سایت شما درباره فروش لباس است از کلمات کلیدی ای همچون ارزان ترین لباس ، پرفروش ترین لباس و … استفاده کنید .

 3. ایا نوشتن یک متا دیسکریپشن خوب در افزایش نرخ کلیک سایتمون هم تاثیر گذاره؟ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز ، یکی از روش های تاثیرگذار در افزایش نرخ کلیک سایت و سئو داخلی سایت ، بدون شک استفاده از یک متا دیسکریپشن مناسب صحیح است ، زیرا همانطور که گفتیم گوگل فقط در 37% مواقع توضیحات متا را به کاربر نشان میدهد و این مقدار بسیار زیادی است .

 4. خیلی مقاله کاربردی ای بود ممنون فقد ایا ممکنه بگید که کلمه کلیدی هم توی بهتر شدن متادیسکریپشن تاثیرگذار و مهمه یا خیر؟

  1. سلام امید عزیز ، یکی از مهم ترین عوامل بهتر شدن توضیحات متا ،استفاده درست و به جا از کلمات کلیدی است . کلمات کلیدی موجود در متا دیسکریپشن باعث تحریک کاربر و در نتیجه ورود کابر به سایت رو به همراه داره.

 5. خیلیییی ممنون خیلی توضیحاتتون بهم کمک کرد تا یه متا دیسکریپشن خوب بنویسم برای مقالات سایتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *